Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: Ból pleców w ciąży @ Zaprojektowane przez Freepik
Ból pleców w ciąży wymaga sięgania po skuteczne sposoby, bo im dłużej boli, tym dłużej mama stresuje się, czuje się niekomfortowo, jest poddenerwowana i po prostu jest jej źle. Żeby tak się nie czuć trzeba w ciąży wykorzystywać każdą wolną chwilę na odpoczynek i po prostu wygodnie poleżeć sobie od czasu do czasu. Wtedy odpoczywa całe Twoje ciało. Ważna jest oczywiście także dieta, ponieważ zbyt duży przyrost wagi dodatkowo obciąży i tak obciążony kręgosłup. Warto także zwolnić, czyli marszowy krok zamienić na spacerowanie, wymagający sport zamienić na jogę prenatalną>>, czy basen. Możesz także zapewnić swoim bolącym plecom ciepło, ogrzewając je termoforem, kocykiem i ciepłym swetrem. Najważniejszy sposób? Oczywiście Twój partner raz na jakiś czas powinien zrobić Tobie delikatny i relaksujący masaż pleców dzięki któremu odczujesz dużą ulgę. Zapytaliśmy osteopatę Pana Łukasza Grotowskiego o przyczyny bólu pleców w ciąży i okazało się, że kobiety w ciąży często popełniają te same błędy. Jakie dokładnie?
Najczęstszym błędem jest podejście do bólu na zasadzie ”samo przejdzie”, albo błędne przekonania, że w czasie ciąży ból jest normą i w związku z tym nie warto z nim nic robić. Kolejnym błędem jest minimalna ilość ruchu. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, kobieta powinna ruszać się jak najczęściej.
Przyczynami bólów kręgosłupa są najczęściej napięcia mięśniowo-powięziowe, stawowe oraz nerwowe. Podczas ciąży ciało zmienia się, a tkanki próbują się do tych zmian zaadaptować. Gdy mięśnie lub nerwy są poddawane szybkim zmianom mogą za nimi nie nadążyć i wtedy pojawia się ból. Czasami wystarczy trochę więcej się poruszać aby problem zniknął, jednak często ciało potrzebuje specjalisty od tych układów czyli fizjoterapeuty. Należy pamiętać, że każdy ból jest inny i potrzebna jest odpowiednia diagnoza lekarska oraz ocena fizjoterapeutyczna.
Dolegliwości w kręgosłupie sygnalizują zmianę w ciele, przesuwanie się środka ciężkości, napięcia. Mogą się pojawić się mrowienia, drętwienia, dyskomfort. Sygnał ten jest niepokojący, dlatego warto udać się do specjalisty.
Dobór obuwia nie ma większego znaczenia. Najważniejsze aby buty były wygodne.
Zmniejszenie dolegliwości można uzyskać poprzez ruch. Forma aktywności zależy od tego czy kobieta ćwiczyła przed ciążą. Najbezpieczniejszym rodzajem ruchu jest spacer i taniec. Dodatkowo warto pamiętać o pracy z oddechem. Można je wspomagać śpiewem. W ćwiczeniach należy pamiętać o ważnej zasadzie by nie wstrzymywać oddechu. Jeżeli bóle nie zmieniają się należy udać się do specjalisty po poradę.
Środki przeciwbólowe może zarekomendować wyłącznie lekarz. Bóle kręgosłupa w ciąży zazwyczaj są bólami tzw. napięciowymi i nie wynikają ze stanu zapalnego.
Zawsze. Ból jest sygnałem, że ciało nie radzi sobie ze zmianami. Jeśli wystąpi, jest wskazaniem do wizyty u lekarza.
Jak sam mówi o sobie: „Jestem dyplomowanym osteopatą i fizjoterapeutą. Absolwentem Flanders International College of Osteopathy oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Oferuje pacjentowi nowoczesną terapię w dziedzinie leczenia zachowawczego problemu narządu ruchu oraz bólu w obrębie ciała. Moją pasją jest odkrywanie tajemnic działania ludzkiego organizmu – pracy jego poszczególnych układów oraz ich udziale w tworzeniu spójnej całości (medycyna holistyczna). Specjalizuję się w analizowaniu budowy i schematu poruszania się naszego ciała – znajdywaniu jego dysfunkcji, odkrywaniu przyczyn bólu, a następnie likwidowaniu ich poprzez stosowanie indywidualnie dobranej do potrzeb pacjenta terapii.”
ZOBACZ TAKŻE:
Joga prenatalna – WYWIAD z instruktorką jogi Aleksandrą Kunstler >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
78.10.*.* 2018.04.17 16:10
Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej rehabilitacji w ciąży. Siostra teraz korzysta z usług rehabilitanta. Przyjeżdżado domu, mają takie ćwiczenia specjalnie dla kobiet w ciązy. Ogólnie pomaga jej to. polecam.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.